Adsl Hat kurulumu

Uzakları yakın eden ve sevdiğimiz kişilerin seslerini duymamızı elde eden, evimizden ya iş yerimizden bize bu olanağı sağlayan telefon hatları önceleri büyük santrallerin yardımıyla bu işi yapmaktaydı. Bu santraller bir nevi bağlayıcı görevini görmekte

 

ve kişiler öncelikle santrallere bağlanmakta bu santrallere görüşeceği telefon numarasını ve bulunmuş olduğu şehri söyleyerek konuşmak istediği kişiler ile konuşmaktaydı. Ancak değişen teknolojinin ilerlemesiyle beraber bu santraller zamanla kendini gelişmiş kablolara ve şehirlere yerleştiren insansız cihazlara bıraktı. Bu cihazlara takılan bazı işlemciler sayesinde telefon hatları aracılığı ile gönderilen sinyaller algılanarak aranmak istenen telefon numarasını tuşlamak suretiyle telefon görüşmeleri yapılır oldu. Zaman içinde bu insansız santral adını verdiğimiz kutucuklar oturduğumuz yerleşim alanlarına hatta sokağımıza kadar girdi. Bu kutucukların yerleşim alanlarına kadar girmesinden sonra havai hat olarak çekilmekte olan telefon hatları zamanla yer altına alınarak görsel olarak ortaya çıkan kötü görüntü de yok edilmiştir.

Telefon ve ADSL Kurulumu
Her ne kadar eskisi kadar çok yaşanmıyor olsa da telefon arıza vakaları aralıklarla günümüzde yaşanmaktadır. Bu telefon arıza vakalarının yaşanmasının başlıca sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler;

1)Telefon hatlarının kötü hava koşulları sebebiyle zarar görmesi.
2)Telefon hatlarının doğal afetlerin vermiş olduğu hasar sebebiyle kopması
3)Telefon hatlarına aşırı yük binmesi sebebiyle hatların bu yükü taşıyamaması ve kilitlenmesi
4)Telefonumuza gelen hattın apartman girişimizde bir kopukluğa uğraması sebebiyle hatta çevir sesinin gelmemesi.
Telefonun ahize girişinden kaynaklı problemler sebebiyle karşı tarafın sesini duyamama ve/veya bizim sesimizin karşı tarafa iletilememesi.
Yukarıda saymış olduğumuz telefon arıza sebepleri maksimum karşılaşılan sebeplerdir. Bu sebeplerin sonucunda meydana gelen arızaların büyük bir kısmına hizmet sağlayıcı firmanın servisler müdahale etmektedir. Telefon hatlarının kötü hava koşulları sebebiyle zarar görmesi, hatların kopmasına sebep olacağından dolayı telefon görüşmelerinin kişiler arasında olmasına engel olmaktadır. Zelzele, sel, yangın benzer biçimde organik afetler yüzünden de telefon arıza durumu ortaya çıkabilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Telefon arıza olayında sık karşılaşılan bir durum da özellikle doğal afetlerin hemen sonra, yahut yılbaşı bayram benzer biçimde özel günlerde telefon ile konuşan kişi sayısı ve süresi anormal bir halde arttığından dolayı sesi ileten kablolar yoğunluktan dolayı hat bulamamakta ve aşırı yükten dolayı yavaşlamaktadır. Buna çözüm olarak belli bir süre bekleyip daha sonrasında yeniden denemek görüşme yapmanıza olanak sağlayacaktır. Telefonumuzun hattının apartman girişinde bulunan bağlantısından kopmuş olma durumunda ise telefon arıza hattı olan 121 aranmalı ve bu kopukluğun giderilmesi talep edilmelidir. Kopukluğu kendimiz gidermeye çalışmamalı ve işi ustasına bırakmalıyız. Telefonun ahize girişinden kaynaklı bir mesele ile karşı karşıya kalırsak telefon ahize kablosunu kendimiz yenilemeli eğer kablo yenilemesi ile de sorunu çözemiyor isek yeni bir telefon edinerek sorunu tamamen ortadan kaldırabiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: