Elektrik Servis Maliyeti

Elektrik işlerinin maliyetinde birinci unsur işi yapan elektrikçinin talep edeceği işçilik ücreti ya da başka bir değişle el emeği ücretidir. Bir elektrikçinin sizin için mekanınıza gelmesi, işi yapmak için belli bir vakit harcaması ve uzmanlığını kullanması belli bir maliyeti gerektirir.

Elektrik ustaları bilgi ve tecrübelerine çalıştıkları muhitin ekonomik durumuna ve işin gerektirdiği uzmanlık derecesine göre kendileri için bir ücret talep ederler. Kısaca varlıklı bir semtteki bir elektrikçi ile fukara bir semtteki elektrikçi genellikle aynı iş için farklı fiyatları talep ederler.

İsçilik ücreti (El emeği) Tecrübe
 20 & 25 tl Tecrübesiz elektrikçi
30 & 35 tl Tecrübeli elektrikçi
 40 & 70 tl Ünlü bir elektrikçi

Bir elektrikçinin el emeği ya da işçilik adı altında talep edeceği saat ücreti averaj 40 lira civarındadır. Bu ücret hesap edilirken tam olarak kaç dakika/saat çalıştığına bakılmaz sadece çok kısa veya çok uzun yapılan çalışmalar fiyatı değiştirebilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi elektrikçinin uzmanlığı, işletme maliyetleri gidilen evin uzaklığı gibi faktörler de elektrikçiye verilecek işçilik ücretini belirler. Elektrik işlerinde işçilik ve kullanılan araç-gereç toplamı üzerinden meydana getirilen hesapta maliyetin ortalama %70’inin işçilik, %30’unun araç-gereç harcamaı olduğu anlaşılır. Bu bilgiye göre elektrikçinin işin yapımında kullandığı malzeme fiyatı üzerinden ne kadar el emeği ödeyeceğimize ilişkin bir düşünce sahibi olabiliriz.

Aşağıda elektrikçinin tecrübesi, iş kalitesi ve işletme harcamalarına gore ortalama bir iş için talep etmiş olduğu ücretler belirtilmiştir. Sizde bu bilgiye gore maliyetinizi değerlendirebilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: